Wkład dr. Aldo Vacca w zdrowie kobiet na całym świecie
 

Doktor Aldo Vacca, 1941 – 2014

Nieżyjący już dr Aldo Vacca (Medalista Orderu Australii, Tytuł licencjata medycyny, członek Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, członek The Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists, posiadacz Dyplomu ukończenia studiów z pedagogiki) był znany jako niestrudzony orędownik i dydaktyk w temacie porodu z użyciem próżniociągu położniczego zarówno w Australii, jak i na arenie międzynarodowej. Szacuje się, że jego wysiłki pozwoliły w samej Australii uchronić 100 000 matek przed doznaniem urazu okołoporodowego.* Dr Vacca zidentyfikował i udoskonalił pięć kroków wspólnych dla wszystkich porodów z użyciem próżniociągu położniczego.

Technika 5-Kroków Vacca dotycząca porodu z użyciem próżniociągu położniczego  

 
RANZCOG

Nagroda imienia Aldo Vacca

Królewskie Australijskie i Nowozelandzkie Kolegium Położników i Ginekologów (RANZCOG) ustanowiło nagrodę Aldo Vacca dla uczczenia dziedzictwa Aldo. Nagroda Aldo Vacca jest przyznawana na każdym corocznym spotkaniu naukowym RANZCOG.

Technika 5-Kroków Vacca

Technika 5-Kroków dr. Vacca dotycząca bezpiecznego zastosowania próżniociągu położniczego

Dr Vacca zidentyfikował i udoskonalił pięć kroków wspólnych dla wszystkich porodów przy użyciu próżniociągu i opracował Poradnik dotyczący porodu przy użyciu próżniociągu w praktyce położniczej. Przez cały czas pracował nad zagadnieniami dotyczącymi próżniociągu położniczego, tworząc wiele recenzowanych artykułów w czasopismach. Jednak Aldo bardzo chętnie dzielił się swoją wiedzą w bardziej praktyczny sposób, tworząc pakiet materiałów dydaktycznych i szkoleniowych oraz podróżując, aby szkolić operatorów w prawidłowym przeprowadzaniu porodu przy użyciu próżniociągu.

To właśnie w Papui Nowej Gwinei Aldo Vacca odnalazł swoje powołanie. Po odbyciu praktyki medycznej na Uniwersytecie w Queensland w Australii rozpoczął karierę medyczną w Papui Nowej Gwinei, początkowo jako lekarz pierwszego kontaktu, a następnie na Oddziale Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Ogólnym w Port Moresby, gdzie był odpowiedzialny za nadzór i przegląd Rejestru zgonów matek. Ustalenia z jego dochodzenia w sprawie przyczyn wszystkich zgonów matek zgłoszonych w latach 1973-1975 były kluczowym czynnikiem w rozwoju jego zainteresowań dotyczących zarządzania Porodem operacyjnym drogą pochwową.

W 2007 r. Aldo Vacca został uhonorowany Orderem Australii „Za służbę medycynie w dziedzinie położnictwa i ginekologii, w szczególności poprzez badania i promocję porodu przy użyciu próżniociągu w praktyce położniczej”. W 2011 r. otrzymał on Medal za wybitne zasługi przyznany przez Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists (Królewskie Australijskie i Nowozelandzkie Kolegium Położników i Ginekologów).Dr Vacca zidentyfikował i udoskonalił pięć kroków wspólnych dla wszystkich porodów przy użyciu próżniociągu i opracował Poradnik dotyczący porodu przy użyciu próżniociągu w praktyce położniczej. Przez cały czas pracował nad zagadnieniami dotyczącymi próżniociągu położniczego, tworząc wiele recenzowanych artykułów w czasopismach. Jednak Aldo bardzo chętnie dzielił się swoją wiedzą w bardziej praktyczny sposób, tworząc pakiet materiałów dydaktycznych i szkoleniowych oraz podróżując, aby szkolić operatorów w prawidłowym przeprowadzaniu porodu przy użyciu próżniociągu.

*Dietz H. Aldo Vacca's legacy. O&G. 2015;17(1):55
 
 
 

  Osoby wykonujące zabiegi powinny nauczyć się oceniania porodów zabiegowych zgodnie z wymaganymi umiejętnościami technicznymi i podejmować się wykonywania jedynie takich porodów z zastosowaniem próżniociągu położniczego, które mieszczą się w ich własnym zakresie wiedzy specjalistycznej. Operatorzy, którzy nie są zaznajomieni z próżniociągem, niezależnie od ich stażu pracy lub umiejętności dotyczących porodów z użyciem kleszczy, powinni zacząć od prostych przypadków, takich jak poród z użyciem próżniociągu przy ułożeniu podłużnym główkowym i niewymagający manewru rotacyjnego, zanim spróbują przeprowadzać bardziej złożone porody przy ułożeniu miednicowym oraz z wykorzystaniem manewru rotacyjnego. Wyniki będą nieoptymalne, a operatorzy nie będą przeświadczeni o poprawnym przeprowadzeniu zabiegu daną techniką, jeśli przedwcześnie rozpoczną przeprowadzanie zbyt trudnych porodów.  

Dr Aldo Vacca Handbook of Vacuum Delivery in Obstetric Practice
 
 

Wkład Aldo w zdrowie kobiet na całym świecie

Aldo był konsultantem ds. położnictwa w Royal Brisbane & Women's Hospital w Brisbane w Australii i profesorem nadzwyczajnym w Departamencie Położnictwa i Ginekologii na Uniwersytecie w Queensland. Był znany jako wzorowy położnik, wyjątkowo oddany i utalentowany nauczyciel oraz ciepły i lojalny przyjaciel. Głównymi beneficjentami Aldo są kobiety i dzieci, które skorzystały z jego wyjątkowych umiejętności położniczych, którymi tak chętnie dzielił się ze światem. Dziedzictwo Aldo jest synonimem rozwoju ręcznie obsługiwanego sprzętu ze sztywnego plastiku używanego do porodu z użyciem próżniociągu położniczego.

Został Medalistą Orderu Australii w 2007 r. „Za służbę medycynie w dziedzinie położnictwa i ginekologii, w szczególności poprzez badania i promocję porodu przy użyciu próżniociągu w praktyce położniczej” oraz w 2011 r. otrzymał Medal za wybitne zasługi RANZCOG (Królewskie Australijskie i Nowozelandzkie Kolegium Położników i Ginekologów), który jest przyznawany pracownikom naukowym, którzy wnieśli znaczący wkład w osiągnięcia kolegium.


„Pamiętamy o jego bezgranicznej, długoterminowej wizji na przyszłość i jego dążeniach do zaprojektowania próżniociągu giętkiego typu OmniCup”

Dr Joanne Ludlow Winter 2015 O&G Magazine

Hołd złożony doktorowi Vacca

Aldo pozostawił po sobie spuściznę dla świata bezpieczniejszych porodów zarówno dla matek, jak i dzieci. Jak wiecie, praca, którą wykonywał przez całe swoje życie, stanowi nieoceniony wkład w rozwój dobrobytu matek i dzieci.

Jego Poradnik dotyczący porodu przy użyciu próżniociągu w praktyce położniczej i jego codzienne praktyczne techniki dotyczące porodu z użyciem próżniociągu są bez wątpienia światowym standardem dotyczącym tej procedury. Uznanie jego współpracowników, kolegów po fachu, studentów i przyjaciół na całym świecie są najlepszym tego świadectwem.

Uważam, że jako jego współpracownicy, przyjaciele, studenci i koledzy po fachu, wszyscy mamy obowiązek kontynuować kształcenie położników i lekarzy w zakresie tych cennych technik, które dostarczył.

Praca Aldo i nasze wsparcie nadal będą miały znaczący wpływ na udoskonalanie praktyki w wykonywaniu porodów zabiegowych. W hołdzie dla niego mamy obowiązek popularyzacji jego pracy i nauki.

Dr W. Dean Wallace